Diş Teli Çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri

Metal Diş Teli
metal-braket

Metal Diş Teli

Geleneksel metal braketler en yaygın tipte braketlerdir ve bugünkü teknoloji sayesinde her zamankinden daha rahattır. Metal braketler yüksek kalite paslanmaz çelikten yapılmıştır. Metal braketlerle, benzersiz ve renkli bir gülümseme için renkli lastikler kullanma seçeneğiniz vardır.

Porselen Diş Teli

Seramik diş telleri şeffaf malzemelerden yapılmıştır ve bu nedenle dişlerinizde metal diş tellerine göre daha az görünürler. Bu nedenle daha çok gençler ve estetik kaygıları olan yetişkin hastalarda kullanılmaktadır.

Görsel olarak daha az belirgin olsalar da, seramik diş telleri metal muadillerine göre daha büyük ve daha kırılgan olduğundan, ağız hijyenine daha çok dikkat edilmelidir.

Şeffaf Diş Teli
porselen-braket
Kendinden Bağlanan Diş Teli

Kendinden Bağlanan Diş Teli

Kendinden bağlanan braketler, geleneksel braketlerle aynı malzemelerden yapılır. Bununla birlikte, kendiliğinden bağlanan braketler, lastik kullanımını gerektirmez, bu da daha az randevu ve dişlere daha az sürtünme uygulanması anlamına gelir. Kendinden bağlanan braketler geleneksel metal, seramik veya şeffaf braketlerle birlikte gelir..

Metal braketlerle aynı boyuttadırlar, ancak ark telinin braket slotuna oturtmasına yardımcı olmak için lastik yerine özel bir klips kullanılır. Klips, dişe uygulanan basınç miktarını azaltmaya yardımcı olur ve değiştirilecek elastikler olmadığından daha az ayarlama gerektirir.

Lingual Diş Teli

Lingual diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı bileşenlere sahiptir, ancak dişlerinizin arkasına yani dişlerin dil tarafına yapıştırılır. Dişlerinizin arkasında oldukları için neredeyse görünmezler. Bu sebeple estetik açıdan geleneksel tel tedavilerine göre çok daha üstündür.

Kişiler konuştuğunda ve gülümsediklerinde diş telleri için endişelenmelerine gerek kalmaz. Lingual diş telleri normal diş tellerinden daha pahalıya mal olabilir ve tedavi süreniz de biraz daha uzun olabilir. Diliniz braketlere alışırken biraz ağrı duyabilirsiniz ve tedavinin ilk birkaç haftası veya ayında hafif bir pelteklik için hazırlıklı olmalısınız.

Lingual Diş Teli